– Wykupiliśmy zobowiązania z przeszłości szpitali i klinik onkologicznych – powiedział w piątek (8 grudnia) desygnowany na premiera Mateusz Morawiecki. Dodał, że było to możliwe ze względu na dobrą sytuację budżetu i bardzo dobrą ściągalność podatków.

W onkologii w tym roku, ze względu na dobrą sytuację budżetu i bardzo dobrą ściągalność podatku, byliśmy w stanie wykupić wszystkie zobowiązania szpitali, klinik onkologicznych, które narosły przez ostatnie dziesięć lat – powiedział Morawiecki w TV Trwam.

– Poprzednicy nie płacili przez 10 lat, albo płacili do sądów, a ta górka w onkologii rosła – mówił Morawiecki.

Dodał: – A my wyczyściliśmy bilans ujemny wielu szpitali, wielu jednostek. Mam nadzieję, że dzięki temu zapewnimy lepszy start tym niezwykle ważnym jednostkom w roku 2018 .

Desygnowany na premiera Morawiecki przyznał, że „w onkologii pojawia się dużo zjawisk, które wymagają sprostowania, wyjaśnienia”.

– Dowiedziałem się na przykład, że do 17 instytutów publicznych, które leczą 80 proc. polskich pacjentów i które leczą te trudniejsze przypadki, trafia 50 proc. puli przeznaczonej na onkologię. Z najprostszej arytmetyki wynika, że coś jest nie tak – mówił premier.

Mariusz Polit – PAP

Share →