Wystawiali i posługiwali się fałszywymi dokumentami oraz skupowali z aptek do hurtowni farmaceutycznych lekarstwa, które następnie trafiały poza granice Polski. Agenci CBA zatrzymali lidera grupy, zajmującej się nielegalnym tzw. odwróconym łańcuchem dystrybucji leków. Przestępcy skupili w ten sposób towar o wartości 50 mln zł.

Śledztwo dotyczące tzw. mafii lekowej prowadzą agenci CBA z Białegostoku. Funkcjonariusze z tego miasta zatrzymali w Warszawie kolejną osobę do tej sprawy. Tym razem to obcokrajowiec – mężczyzna posiadający podwójne obywatelstwo izraelsko-brytyjskie. Jest on związany z zarejestrowaną w Polsce spółką, która odgrywała kluczową rolę w ramach przestępczego procederu tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji leków.

– W toku śledztwa ustalono, iż zatrzymany, wspólnie z innymi osobami, kierował, a także brał udział w zorganizowanej grupie przestępczej, której członkowie m.in. wystawiali i posługiwali się poświadczającymi nieprawdę dokumentami, a także zbywali z ogólnodostępnych aptek do hurtowni farmaceutycznych produkty lecznicze, które następnie trafiały poza granice Polski. Procederu dokonywano za pośrednictwem prowadzącego fikcyjną działalność Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej – poinformował dziś Wydział Komunikacji Społecznej CBA.

Rozbita przez białostockich agentów Biura grupa przestępcza działała prawdopodobnie od stycznia 2017 do maja 2018 r. W tym czasie skupiła leki o wartości ponad 50 milionów złotych.

Zatrzymany mężczyzna zostanie przewieziony do siedziby Prokuratury Krajowej w Białymstoku. Tam zostaną mu przedstawione zarzuty dotyczące m.in. udziału i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

To już kolejna akcja w tym śledztwie. W marcu i kwietniu 2019 r. zostało zatrzymanych 10 osób, związanych zarówno z hurtowniami farmaceutycznymi, jak też właścicieli aptek współpracujących z grupą. Zarzuty w sprawie usłyszało już 18 osób. Śledztwo wciąż jest rozwojowe. Możliwe są kolejne zatrzymania.

źródło: onet

Share →