Przedstawiciele protestujących rezydentów na galerii sejmowej przysłuchują się debacie posłów po wystąpieniu ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. Minister zdrowia przedstawił, 12 bm. w Sejmie informację w sprawie protestu głodowego lekarzy rezydentów, trwającego od 2 października.

„W związku z pojawiającymi się rożnymi informacjami na temat naszych postulatów zwracamy się do strony rządowej z prośbą o debatę telewizyjną o systemie ochrony zdrowia „- oświadczyli w czwartek protestujący lekarze rezydenci.

Jarosław Biliński z Porozumienia Rezydentów OZZL ma nadzieję, że rządzący przyjmą zaproszenie na debatę telewizyjną dotyczącą kształtu systemu ochrony zdrowia i planowanych zmian.

Wiceprzewodniczący odniósł się do wtorkowego spotkania z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim oraz ministrem w KPRM Henrykiem Kowalczykiem. „Usłyszeliśmy (…), że nasz postulat dotyczący podwyżek rezydentów jak i innych zawodów jest w pełni możliwy do osiągnięcia. To są niskie wymagania, żądania, niskie kwoty, które dla budżetu, jeśli chodzi o rezydentów, są marginesem, to tysięczne proc PKB” – mówił.

Biliński podkreślił, że najważniejszym postulatem dla protestujących jest wzrost nakładów na służbę zdrowia.

Z kolei Łukasz Jankowski z Porozumienia Rezydentów OZZL zaznaczył, że informacje pojawiające się w mediach są zmanipulowane.

„Prawda jest taka, że rezydenci nie żądają 40 proc. podwyżek. Rezydenci nie chcą w tej chwili, w tym proteście zarabiać 9 tys. zł, jak podają to różne media. Rezydenci nie walczą tylko o swoje pieniądze, rezydenci walczą o wzrost nakładów na ochronę zdrowia. To był i jest nasz pierwszy postulat” – dodał.

Biliński powiedział, że obrady komisji sejmowej w miejscu protestu to zły pomysł. Jego zdaniem „wciąganie osób, które są w naprawdę zlej kondycji i głodują, w walkę polityczną chyba nie jest tym, co byśmy chcieli” – wyjaśnił swoje stanowisko.

W środę rezydenci spotkali się z premier Beatą Szydło; rozmowy jednak nie spowodowały zakończenia protestu. W czwartek w Sejmie minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przestawił informację na temat trwającego protestu. „Nasza propozycja wspólnej pracy nad poprawą sytuacji w służbie zdrowia jest nadal aktualna; zapraszam państwa, skończcie protest i usiądźmy razem do pracy” – apelował.

Rezydenci prowadzą protest głodowy od 2 października. Na sobotę zaplanowano kolejne pikiety poparcia dla nich – w Warszawie i innych miastach.

źródło: pulsmedycyny.pl

Share →